- Objavljeno datuma
ECD kripto mjenjačnica: pitanja i odgovori
- Autori
- Ime
- Vladimir Stevic
- X
Uvod
U ovom članku donosim intervju s Igorom Mirkovićem, predstavnikom kripto mjenjačnice - ECD.rs. Kao pionir na našem tržištu, ECD.rs je zasnovao temelje za kripto industriju u regionu. Postavio sam im ključna pitanja o sigurnosti, naknadama, procesima povlačenja sredstava i drugim važnim temama. Pročitajte njihove odgovore i saznajte šta ova platforma nudi svojim korisnicima, uz uvid u sigurnosne mjere i transparentnost poslovanja.
1. Možete li nam ukratko opisati istoriju i glavnu ideju iza nastanka vaše mjenjačnice?
Od početka smo Bitkoin perciparali kao nešto više od kriptovalute ili tehnološkog trenda. Bio je asocijacija na pošteniji novac, na slobodu, poverenje. Sistem koji ima svoja jasna pravila koja su ista za sve. I koji bi trebalo da je dostupan svima. Sa ideje se prešlo na realizaciju 2012 godine. Od tada ECD otvara vrata ljudima da pristupe tom ekosistemu. Jednostavno i sigurno. Tokom godina, razvili smo se u jednu od vodećih platformi na našem tržištu. Prva smo kriptomenjačnica, jedini imamo postavljenje kriptomate u Srbiji. Napravili smo prvi Wallet sa opcijom pristupa i kroz aplikaciju. Usmerenje ide i ka fizičkim i ka pravnim licima. Sve to je bilo moguće jedino uz ozbiljnu usmerenost i na edukaciju.
2. Koje su naknade za kupovinu i prodaju kriptovaluta poput bitcoina i ethera, te kolike su naknade za povlačenje fiat sredstava na korisnički bankovni račun?
Naknade idu od 4.7% do 1%. Korisnicima smo otvorili vrata da za redovne, zatim transakcije većih vrednosti otvoreno razgovaraju sa nama o dodatnoj fleksibilinosti i posebnim uslovima.
3. Nudite li opciju stakinga i koje dodatne funkcije ili usluge vaša mjenjačnica omogućuje korisnicima?
Konstanto radimo na unapređenjima usluga i sistema. O nekim novinama koje planiramo možemo pričati kroz najave dok o drugima ne. Uvođenje Staking-a kao opcije za naše korisnike se ozbiljno razmatra. Zanimljiv je ECD Basket – proizvod koji omogućava korisnicima da kupe više različitih kriptovaluta odjednom kroz unapred određenu proporciju. Zatim Crypto2Crypto transakcije, gde korisnici mogu menjati jednu kriptovalutu za drugu. Postavljena je mreža kriptomata koja omogućavaju fizičku kupovinu i prodaju kriptovaluta za keš. Besplatne webinare sa temama bezbednosti, osnova kriptovaluta, nft-a, trejdinga, konsultacije, edukacije, podršku vezanu za odabir i instalaciju Hardware Wallet-a.
4. Koje regulatorne standarde ispunjavate i koje certifikate posjedujete kako biste osigurali sigurnost i usklađenost s propisima, te da li je sistem dostupan za korisnike iz Bosne i Hercegovine?
Naša menjačnica posluje u skladu sa svim relevantnim zakonima, uključujući Zakon o digitalnoj imovini i AML (Anti-Money Laundering) propise. Posedujemo dozvole Narodne banke Srbije i Komisije za hartije od vrednosti. Naši KYC (Know Your Customer) i KYT (Know Your Transaction) procesi su u potpunosti u skladu sa propisima. Što se tiče dostupnosti korisnicima iz Bosne i Hercegovine, naša platforma je otvorena i za korisnike koji nisu rezidenti Srbije, uključujući i one iz Bosne i Hercegovine ali moraju imati prebivalište u Srbiji.
5. Koristite li sredstva korisnika za interne investicije, zajmove ili druge aktivnosti, ili su sva sredstva korisnika izdvojena i upotpunosti dostupna za povlačenje u bilo kojem trenutku?
Sva sredstva korisnika su odvojena i dostupna za povlačenje u bilo kojem trenutku. Ne koristimo sredstva korisnika za interne investicije, zajmove ili bilo koje druge aktivnosti. Naš cilj je da pružimo maksimalnu sigurnost i transparentnost korisnicima, tako da su njihova sredstva uvek dostupna kada ih žele povući.
6. Na koji način tehnički osiguravate sredstva korisnika? Koristite li cold i hot wallet rješenja, multisig, sharding ili kombinaciju tih tehnologija?
Koristimo kombinaciju custody i hot wallet rešenja za maksimalnu sigurnost sredstava korisnika. Koristimo rešenja među kojima je i Fireblocks platforma, koja obezbeđuje višeslojnu zaštitu i osiguranje sredstava. Sva slanja sredstava prolaze kroz proces višestruke autorizacije, posebno za veće iznose, uz implementaciju MFA (Multi-Factor Authentication) sistema. Uz to, koristimo i druge tehnologije kao što je multisig koji garantuje dodatnu sigurnost.