logo
Objavljeno datuma

Kripto novčanik: self custodial vs custodial

6 minuta čitanja
Autori
  • avatar
    Ime
    Vladimir Stevic
    X

Uvod

U jednom od prethodnih članaka dali smo definiciju digitalnog novčanika:

Digitalni novčanik je aplikacija koja omogućava da čuvamo, šaljemo i primamo kriptovalute.

Ovdje ćemo pokušati da odemo korak dalje i prikažemo malo šire vrste kripto novčanika. Prvo da razjasnimo ovo: digital wallet (digitalni novčanik) je čest pojam koji srećemo, on se odnosi na aplikacije, međutim ovdje ćemo vidjeti da nisu svi novčanici aplikacije, tako da od sada možemo koristiti pojam kripto novčanik.

Razumijevanje vrsta kripto novčanika je bitan segment za svakoga ko želi da učestvuje u ovom svijetu. Ovdje ću pokušati da objasnim šta predstavlja self ili non custodial novčanik, te šta je custodial novčanik. Na kraju ćemo vidjeti prednosti i mane jednog i drugog.

Ključevi, da se podsjetimo

Ranije smo pominjali da suštinu kripto novčanika čine ključevi. Ti ključevi su javni i privatni ključ. Još jednom ćemo ukratko objasniti, javni ključ - vaša adresa (ili broj računa) na koji možete da primite kriptovalute. Privatni ključ - vaša lozinka koja je neophodna da bi dokazali vlasništvo nad kriptovalutama koje posjedujete, te da bi mogli da šaljete kriptovute. Dakle, zaključujemo da je privatni ključ glavna informacija koju nikada ne dijelimo i koju isključivo vi treba da znate i čuvate.

Ključevi su ništa drugo do proste informacije, ali da pogledamo još jednom primjere:

- Javni ključ
03040b7e697d10c12755b5bf4f4c311feb1d8b4105d930bb832e444671547165cd
- Adresa koja se matematički izvodi od javnog ključa
bc1qkqanr0qcv72m28pju5efdw5k065s5cqq9r5z9c
- Mnemonic, fraza kao zamijena za privatni ključ koja je čitljivija za korisnika
amused abuse orange label cost turn render female camp lend flame gauge budget cigar worry
- Privatni ključ
L15SPtQ1UAqTRBpCzzmBrvnbrmZK7F2ZXU4sEC8Piajh8y1WWTHP

Self ili non custodial crypto wallet

Ovaj termin podrazumijeva da isključivo korisnik (vi) ima pristup kriptovalutama i niko osim korisinika ne može da ih kontroliše. Zamislimo sef koji možete da imate kod kuće i od kojeg jedino vi imate ključ. Upravo ovaj sef jeste self custodial kripto novčanik. Ako se pitate na koji način - tako što samo vi znate privatni ključ.

Vrste ovakvih novčanika su sledeće:

  • Mobilne aplikacije
  • Računarske aplikacije i slično (veb sajt, dodatak za pretraživač...)
  • Specijalizovani uređaji
  • Obični papir

Dodatno

Svojstva prva tri: specijalizovanih uređaja, mobilnih i računarskih aplikacija su da za vas mogu generisati ključeve ali ti ključevi nikada ne napuštaju uređaj na kome su generisani (telefon, računar...).

Dakle, ne prenose se putem interneta vlasnicima (programerima) koji su napravili ovu aplikaciju. Ključevi ostaju poznati samo vama, iako se nalaze u ovoj apliakciji. Aplikacije koriste vaš privatni ključ kada želite poslati novac da potpišu transakciju (prostije rečeno da odobre prenos kriptovaluta na drugu adresu). Takođe i u ovom slučaju privatni ključ ne napušta uređaj nego samo ostavlja pečat na transakciju prije samog slanja na blockchain.

Pomenuli smo i "obični papir", pa da objasnimo i to. Ključeve u teoriji možete generisati pomoću kalkulatora i nasumičnog odabira riječi što naravno nije preporučljivo i zahtijeva napredno znanje. Ključeve možete generisati na pomenutim mobilnim ili računarskim aplikacijama, ali ne morate ih dalje koristiti. Kada dobijete vaš privatni ključ, vi njega možete prepisati na papir i obrisati aplikaciju. Ovaj papir je na taj način postao kripto novčanik, jer samo uz pomoć privatnog ključa sa tog papira mogu da se pošalju kriptovalute sa vaše adrese.

Hot & Cold

Ovdje ćemo ukratko objasniti i pojam hot i cold novčanik. Pod pojmom hot ili vrući novčanik podrazumijevamo onaj novčanik koji je povezan sa internetom, uglavnom su to pomenuti novčanici: mobilne i računarske aplikacije.

Sa druge strane cold ili hladni novčanik jeste suprotno, onaj koji nema dodira sa internetom kao što je papir na koji smo zapisali svoj privatni ključ, to su takođe i specijalizovani uređaji.

Custodial crypto wallet

Termin koji podrazumijeva da treća strana za vaš čuva ključeve. Danas su to uglavnom kripto mijenjačnice, mobilne i računarski aplikacije na kojima se možete registrovati putem vašeg email-a. Sjetimo se sefa iz prethodnog odjeljka, u ovom slučaju sef nije kod vas u kući. Sada ga čuva posebna instituacija. Vi i dalje imate kontrolu nad novcem u tom sefu, naravno.

Ako bi trebali da napravimo paralelu, custodial crypto wallet bi bio račun u vašoj banci. Dakle, novac je kod treće strane (banke), koja vam pruža određene pogodnosti i mogućnosti, kao što su brz prenos iz jedne valute u drugu i slično.

Osnovna razlika

Kao zaključak možemo u jednom banalnom primjeru reći da je self custodial novčanik novac koji držite lično kod sebe u ruci, dok custodial novčanik jeste novac u vašoj banci.

Prednosti i mane kripto novčanika

Self custodial novčanik

Prednosti

  • Potpuna kontrola nad vašim kriptovalutama
  • Neovisnost od trećih lica (institucija)

Mane

  • Potpuna odgovornost za vaše kriptovalute, ukoliko izgubite privatni ključ nema povratka
  • Doza kompleksnosti za početnike koju nosi korištenje istih

Custodial novčanik

Prednosti

  • Prosto za korišćenje, otklonjena kompleksnost oko čuvanja ključeva jer to radi institucija za vas
  • Mogućnost kontaktiranja institucije ukoliko imate poteškoća sa korištenjem

Mane

  • Zahtijeva vaše povjerenje u instituciju koja čuva vaše kriptovalute
  • Rizik od napada na instituciju koji bi mogao ugroziti i vaš novac (hakerski napad, državne restrikcije ili bankrot)

Za kraj

Dakle, ne postoji tačan odgovor na pitanje za šta se opredijeliti. Lično koristim obje strane. Kada je u pitanju čuvanje kriptovaluta i ukoliko ste odgovorna osoba onda je self custodial riješenje.

Sa druge strane ukoliko želite da prodate ili kupite kriptovalute, kao i kada želite da prebacite iz jedne u drugu valutu onda su custodial novčanici riješenje.

Da zaključimo, obje vrste imaju svoju ulogu, svoje prednosti i svoje mane.

LIČNI STAV: Trading (prebacivanje iz jedne u drugu kriptovalutu, kupovina i prodaja na osnovu praćenja raznih "stručnjaka" ili grafikona) je veliki rizik za vaš novac. Nikakav finansijski savijet ne bih mogao da dam, niti ovdje dajem. Posjedovanje kripta ne treba biti zbog "mogućeg" bogaćenja preko noći. Ukoliko čovjek vjeruje da je ovo zaista napredak u sistemu novca koji bi mogao da napravi značajan napredak ili bar sačuva novac od inflacije.