logo
Objavljeno datuma

Digitalni (kripto) novčanik, pojam i potreba

5 minuta čitanja
Autori
  • avatar
    Ime
    Vladimir Stevic
    X

Digitalni (kripto) novčanik

Riječ novčanik, većinu nas, asocira na onaj predmet - obično od kože, u kojem čuvamu gotovinu, kartice ili poneku staru fotografiju voljene osobe. Pokušajmo svesti ovaj pojam na najprostije, novčanik je predmet u kojem držimo novac. Danas bankovna kartica predstavlja svojevrsan novčanik. Na kartici možemo imati određenu količinu novca.

Karticu tako možemo definisati kao digitalni novčanik, iako u njoj nemamo zaista gotovinu, fizički novac, ona ipak koristi za skladištenje i potrošnju novca.

Korak dalje, zamislite aplikaciju na mobilnom telefonu umjesto same kartice (što mnoge banke danas već podrazumijevaju). Tako, umjesto provlačenja kartice kroz aparat u marketu, mi prosto sa mobilnog uređaja možemo platiti račun.

Upravo ovakve vrste aplikacija su digitalni novčanici, ipak u kripto svijetu - na ovim aplikacijama ne posjedujemo tradicionalni (fiat) novac, nego kriptovalute poput bitcoin-a, ethereum-a i drugih. 1

Ukoliko te zanima gdje su to kriptovalute i kako izgledaju, pročitaj vise ovdje.

Kripto digitalne novčanike možemo podijeliti u dvije vrste:

  1. Non custodial novčanik - potpuna kontrola korisnika nad svojim ključevima i sredstvima
    • HOT novčanik (vruć) - koji je povezan sa internetom na blockchain
    • COLD novčanik (hladan) - koji nije povezan, nego samo čuva vaše informacije
  2. Custodial novčanik - treća strana (mijenjačnica, servis, bank ili berza) drži privatne ključeve i upravlja sredstvima korisnika po njegovom nalogu

Više o ovoj podjeli u drugom članku, mi ovdje nastavljamo sa non custodial (hot) novčanicima.

Potreba i uloga

Digitalni novčanik je aplikacija koja omogućava da čuvamo, šaljemo i primamo kriptovalute. Pored toga, u ovoj aplikaciji možemo započeti svoje kripto putovanje, generisanjem ključeva.

Šta ovo znači?

Zamislite da želite otvoriti račun u banci, vi bi ste otišli na šalter banke, popunili papire te dobili vaš broj računa i potvrdu da ste vi vlasnik istog. Slična situacija je u kripto svijetu, vi pomoću digitalnog novčanika generišete (kompleksnim matematičkim algoritmom) javni ključ (vaš broj računa) i privatni ključ (lozinku, potvrdu da ste vi vlasnik ovog računa).

CAUTION

Nikada ne dijelite i ne pokazujte nekome svoj privatni ključ!

Javni ključ služi kao adresa u kripto svijetu. Zamislimo da je to kao email adresa ili broj računa u banci. Ako neko želi da vam pošalje kriptovalute, treba mu vaš javni ključ, baš kao što bi mu bila potrebna vaša email adresa da vam pošalje poruku.

Sa druge strane, privatni ključ (lozinka) je kao šifra koja omogućava da šaljemo svoj novac drugima, kao i lozinka za pristup email adresi.

U većini današnjih digitalnih novčanika, vaš privatni ključ bi bio u formatu 12 nasumičnih riječi 2:

champion already actor axis voyage task grief achieve cruel bonus ticket expire

Dok vaša adresa (javni ključ), za Bitcoin bi izgledao ovako:

bc1qzckvaxg4fq95vr96n0hlt87jddk56qcgmclp77

Mnogi ključevi

Treba imati na umu da različite kriptovalute posjeduju različite adrese, baš kao što u banci otvaramo poseban račun za evre, poseban za dolare i slično. Dakle, digitalni novčanik ima mogućnost generisanja više javnih ključeva za različite kriptovalute iz jednog privatnog ključa3.

Gore smo pomenuli adresu za Bitcoin, dok bi za Ethereum adresa bila u sledećem formatu:

0xd8dA6BF26964aF9D7eEd9e03E53415D37aA96045

Dodatno: Ne samo da digitalni novčanik može generisati više javnih ključeva za različite kriptovalute, takođe možete posjedovati više adresa (javnih ključeva) za jednu kriptovalutu.

Zaključak

Pomoću digitalnih novčanika možemo poslati kriptovalute, tako što ćemo navesti adresu (javni ključ) onoga kome šaljemo i iznos koji želimo poslati. Ukoliko želimo da primimo novac, digitalni novčanici će vam prikazati vašu adresu koju ćete proslijediti pošaljiocu.

Pored ovoga, digitalni novčanik vam nudi pregled trenutnog stanja na vašoj adresi (adresama).

Kraj

Ukoliko se odlučite da saznate više, te sami napravite vaš digitalni novčanik ovaj članak bi vam mogao pomoći.

Footnotes

  1. Ovo ne znači da digitalni novčanik predstavlja isključivo mobilnu aplikaciju, on može biti i računarska aplikacija kao i samostalan uređaj.

  2. Dvanaest nasumičnih riječi nije zapravo privatni ključ sam po sebi, ovo se naziva mnemonic, seed phrase. Iz ove fraze, matematičkim algoritmom, se zapravo generišu privatni ključevi, koji nisu lako pamtljivi i nemaju nekog smisla za korisnika. Sa druge strane mnemonik fraza je sklop riječi koji pruža lakši način za čuvanje privatnih lozinki.

  3. Ovo zavisi od samog digitalnog novčanika koji izaberemo da instaliramo i koristimo. Neki od njih podržavaju samo Bitcoin, dok drugi imaju mnoštvo drugi blockchain-ova sa kojim su povezani.